fahimi
24 آذر 1401 - 14:20

پیدا و پنهان مازوت سوزی در اصفهان/ آدرس غلط می‌دهند

اصفهان- طی روزهای اخیر که نگرانی‌ها در خصوص استفاده از سوخت مازوت در مجاورت کلانشهر اصفهان افزایش یافته، به نظر می‌رسد برخی با اظهار نظرهایی تلاش می‌کنند درمورد این مسئله آدرس غلط بدهند.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: مسئله مازوت سوزی دوباره نیروگاه شهید منتظری اصفهان از آبان ماه امسال مطرح بوده و همواره مسئولان استان طی این مدت اعلام کردند که با توجه به شرایط خاص اصفهان و استقرار نیروگاه در مجاورت این کلانشهر تلاش می‌کنند که پلمب مشعل‌های مازوت‌سوز این نیروگاه امسال برداشته نشود.

کاهش گاز تحویلی به نیروگاه شهید منتظری

پیش‌تر کاظمی طبا فرماندار سابق شاهین شهر در گفت‌وگو با مهر خبر داده بود که میزان گاز تحویلی به نیروگاه شهید منتظری اصفهان از ۹ آذر ماه از ۱۰ به ۳.۵ میلیون مترمکعب کاهش یافته اما تاکنون اجازه فک پلمب مشعل‌های مازوت سوز نیروگاه شهید محمد منتظری صادر نشده است و چهار واحد از هشت واحد فعال از مدار تولید برق خارج شده و این نیروگاه فعلاً با ۳۵ درصد ظرفیت در حال فعالیت است.

پیدا و پنهان مازوت سوزی در اصفهان/ آدرس غلط می‌دهند

موضوعی که محمدرضا نوحی سخنگوی صنعت برق استان اصفهان نیز به آن اشاره کرد و گفت که با توجه به برودت هوا و به‌علت محدودیت گاز صنایع، واحدهای دو، چهار و پنج نیروگاه منتظری از مدار خارج شده و این سه واحد تولید برق ندارند و واحدهای یک، سه و هشت با حداقل بار و با سوخت گاز برق تولید می‌کند. به گفته وی کمبود برق ناشی از محدودیت گاز صنایع در استان از طریق شبکه سراسری تأمین می‌شود.

برخی تصمیمات خارج از مدیریت استان اصفهان است

همچنین مهران زینلیان معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اصفهان طی روزهای اخیر به یکی از رسانه‌ها درخصوص مازوت سوزی دوباره نیروگاه منتظری با توجه به کاهش میزان گاز تحویلی، گفت: قطع به یقین در استان همه مخالف این اتفاق هستند و هر کاری هم که بتوانند برای جلوگیری از این کارمی کنند اما در شرایط اضطراری مثل سال گذشته که شورای عالی امنیت کشور دستور مصرف مازوت را داد و این اتفاق افتاد، ممکن است در این شرایط قرار بگیریم ولی امیدوارم این اتفاق نیفتد.

وی افزود: سعی کرده‌ایم با توجیهات فنی، استدلال‌ها و تبیین موضوع و تشریح مشکلاتی که در داخل اصفهان به لحاظ آلودگی وجود دارد،. مسؤولان را قانع کنیم که این اتفاق نیفتد اما بعضی از تصمیمات خارج از مدیریت استان است چراکه کنترل این تصمیمات از مرکز (تهران) اتفاق می‌افتد.

البته منصور شیشه فروش مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان نیز در گفت‌وگو با مهر مازوت سوزی دوباره نیروگاه منتظری را رد نکرد و گفت که مسئولان محیط‌زیست دراین باره باید اظهار نظر کنند.

پیش‌تر علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور از تلاش این سازمان برای تهاتر بین نیروگاه و پالایشگاه اصفهان برای جلوگیری از مازوت سوزی نیروگاه خبرداده بود.

پیدا و پنهان مازوت سوزی در اصفهان/ آدرس غلط می‌دهند

آدرس‌های غلط و مازوت سوزی نیروگاه منتظری

درحالیکه مسئولان محیط‌زیست و استانداری اصفهان در خصوص مازوت سوزی نیروگاه منتظری حاضر به پاسخگویی به مهر نشدند بررسی‌های میدانی خبرنگار این خبرگزاری نشان می‌دهد نیروگاه شهید منتظری استفاده از مازوت را آغاز کرده است.

درحالی که برخی مسئولان استان حاضر به پاسخی شفاف در این‌باره نیستند و یا آن را رد می‌کنند، اظهار نظر برخی از اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان نیز جالب توجه بوده است؛ برخی اعضای شورا درخصوص مازوت سوزی نیروگاه منتظری ابراز نگرانی می‌کنند و برخی دیگر می‌گویند پالایشگاه اصفهان مازوت می‌سوزاند؛ البته شاید قرارگیری پالایشگاه در مجاورت نیروگاه شهید منتظری دلیل این اظهار نظر باشد و یا اینکه عامدانه تلاش می‌کنند که در نبود شفافیت در مورد مازوت سوزی به رسانه‌ها و شهروندان آدرس غلط بدهند.

پالایشگاه نیازی به استفاده از سوخت مازوت ندارد

محسن قدیری، مدیرعامل پالایشگاه اصفهان در خصوص برخی اظهارات مسئولان مدیریت شهری اصفهان مبنی بر استفاده از مازوت در پالایشگاه اصفهان اظهار داشت: پالایشگاه در هیچ شرایطی از سوخت سنگین و یا همان مازوت استفاده نمی‌کند و در حال حاضر حتی یک قطره مازوت در این صنعت به عنوان سوخت استفاده نشده است.

وی با بیان اینکه پالایشگاه نیازی به استفاده از سوخت مازوت ندارد، ادامه داد: اگر به هر دلیلی شرایط برای مصرف سوخت گاز بحرانی شود طبق تصمیمات، اقدام به کاهش خوراک خواهد شد.

مدیرعامل پالایشگاه اصفهان با بیان اینکه تمام دودکش‌های پالایشگاه اصفهان از سال ۹۵ مجهز به سیستم پایش آنلاین آلاینده‌ها است، گفت: نتایج آن برای آزمایشگاه معتمد محیط زیست ارسال می‌شود و تاکنون انحراف آلایندگی در دودکش‌های پالایشگاه اعلام نشده است.

وی با تاکید بر اینکه اکثر مشعل‌های پالایشگاه اصفهان از چند سال گذشته اینوایرومیکس شدند و امکان استفاده از سوخت مایع را ندارند، تصریح کرد: آن دسته از مشعل‌هایی که امکان سوخت مایع را دارند تنها از ریگس کردن گاز مایع استفاده خواهند کرد که در این زمینه دست پالایشگاه اصفهان باز است، یک هزار تن گاز مایع داریم که به راحتی در صورت کاهش فشار گاز، با سوزاندن مقدار بسیار کمی از این گاز مشکل را برطرف می‌کنیم.

قدیری با بیان اینکه ما همه مسئولان را برای بازدید از کوره‌های پالایشگاه اصفهان فراخوان می‌کنیم، افزود: پالایشگاه آماده است در هر ساعتی از شبانه روز با حضور مسئولان میزان آلودگی کوره‌ها را بسنجد.

مدیرعامل پالایشگاه اصفهان تصریح کرد: پالایشگاه اصفهان در سال ۱۴۰۵ با اجرای طرح‌های زیست محیطی قطره‌ای از مازوت تولید نخواهد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، دی ماه سال گذشته پلمب مشعل‌های مازوت سوز نیروگاه حرارتی شهید محمد منتظری در مجاورت شهرهای اصفهان و شاهین‌شهر با مصوبه شورای عالی امنیت ملی شکسته شد و این نیروگاه در میان تاییدها و تکذیب‌ها در مدت نزدیک به ۲ ماه تا بیستم اسفندماه از نفت کوره (مازوت) به عنوان سوخت دوم استفاده کرد.

پیدا و پنهان مازوت سوزی در اصفهان/ آدرس غلط می‌دهند

۹۶ مشعل مازوت سوز نیروگاه منتظری از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶ به مرور با حکم قضائی خاموش شده بود اما از سال ۹۸ موضوع فک پلمب مشعل‌های این نیروگاه در ماه‌های سرد سال همواره مطرح می‌شد و در نهایت سال پیش با یک مصوبه، بدون رعایت حداقلِ الزامات زیست محیطی و انجام فیلتراسیون خروجی‌ها، پلمب برداشته شد.

نیروگاه شهید محمد منتظری در شمال غرب اصفهان جنب پالایشگاه در زمینی به وسعت ۲/۲ میلیون متر مربع فعالیت می‌کند و دارای هشت واحد ۲۰۰ مگاواتی مجموعاً به ظرفیت تولید ۱۶۰۰ مگاوات در ساعت است. این نیروگاه ۳.۰۹ درصد برق کشور و ۵۰ درصد برق دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری را تأمین می‌کند.

این نیروگاه در کنار پالایشگاه نفت اصفهان و پتروشیمی اصفهان بنا شده تا بتواند پسماندهای پالایشگاه از جمله مازوت یا همان نفت کوره را به انرژی الکتریکی تبدیل کند.

مازوت یا همان نفت کوره یکی از هیدروکربن‌های نفتی است که در مراحل پالایش نفت خام پس از نفتا، بنزین و نفت سفید به‌دست می‌آید و ارزان‌ترین مادهٔ سوختنی برای کوره‌ها، حمام‌ها و تنور نانوایی‌ها و موتورهای دیزلی و برخی نیروگاه‌ها است. اکثر پالایشگاه‌های ایران به دلیل قدیمی بودن فناوری‌هایشان تولید مازوت بالایی دارند و حدود ۲۵ تا ۴۰ درصد فراورده‌های نفتی کشور اختصاص به این فرآورده دارد.

علت اصلی آلاینده بودن مازوت درصد بالای گوگرد آن است به طوری که ۲.۵ تا ۳ درصد آن را گوگرد تشکیل می‌دهد و پس از آن گازوئیل با در اختیار داشتن ۰.۵ تا ۱ درصد گوگرد در رتبه دوم قرار دارد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 912580