fahimi
25 دی 1401 - 15:01

تلاش‌های بسیاری برای توقف مازوت سوزی نیروگاه شهید منتظری انجام شد

اصفهان- استاندار اصفهان گفت: تلاش‌ها و مکاتبات بسیاری در سطح ملی برای توقف مازوت سوزی نیروگاه منتظری انجام شد و مدیریت استان در خصوص مصرف مازوت بسیار مقاومت کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدرضا مرتضوی ظهر امروز در حاشیه جلسه مدیریت بحران کشور با حضور وزیر کشور که بصورت ویدئو کنفرانس با استانداران برگزار شد، با ارائه گزارشی از مدیریت مصرف انرژی در استان اصفهان، اظهار داشت: مردم ما در استان در روزهای گذشته به دلیل برودت هوا، شرایط ویژه ای را تجربه کردند و برخی شب‌ها، شهرستان‌های غربی استان با دمای منفی ۲۷ درجه سردترین نقاط کشور معرفی شدند.

وی شرایط استان را در حوزه گرمایشی و تأمین انرژی، بسیار ویژه دانست و خاطرنشان کرد: اشتغال بسیاری از مردم استان به مباحث انرژی گره خورده و از طرفی باید همیاری کنیم تا مردم عزیز کشورمان در سایر نقاط دچار مشکل نشوند.

استاندار اصفهان با بیان اینکه تلاش کردیم با راهکارهایی کاربردی مصرف انرژی را مدیریت کنیم، افزود: در این راستا واحدهای صنعتی کوچک و متوسط با صرفه جویی و مدیریت مصرف انرژی همراهی و همکاری بسیار خوبی را از خود نشان دادند.

وی اظهار داشت: در بخش‌های دیگر از جمله واحدهای اداری و آموزشی نیز با غیرحضوری شدن آموزش و دورکاری ادارات توانستیم بیش از ۶۰۰ هزار متر مکعب در هر شبانه روز کاهش مصرف انرژی را داشته باشیم.

مرتضوی ادامه داد: در استان اصفهان بالغ بر ۲۰ میلیون مترمکعب صرفه جویی در مصرف انرژی را در این ایام سرد سال داشتیم که از این رو کمال تشکر و قدردانی را از مردم و صنعت گران فهیم استان داریم.

استاندار اصفهان گفت: البته برخی واحدهای صنعتی دچار محدودیت مصرف انرژی شدند از این رو از مدیران این مجموعه‌ها تقاضا کردیم تا با انجام عملیات تعمیرات به مدیریت مصرف انرژی کشور و استان کمک کنند.

مرتضوی از انجام ۱۸ هزار بازرسی در این حوزه خبر داد و گفت: این بازرسی‌ها در راستای تصمیماتی که در ۳۴ جلسه مدیریت بحران استانداری اصفهان گرفته و ابلاغ شد صورت گرفت تا دریابیم راهکارهای اندیشیده شده تا چه حد در مدیریت مصرف انرژی تأثیرگذار هستند و واحدهای متخلف شناسایی و با آنها برخورد شود.

وی خاطرنشان کرد: در این ایام توسط بازرسان شرکت گاز استان دو هزار ۶۰۰ اخطاریه صادر شد که ۳۷۰ مورد به دلیل عدم رعایت موازین ابلاغی با قطعی گاز مواجه شدند.

مرتضوی تشریح کرد: با استقبال خوبی که برخی از حوزه‌های اداری، فرهنگی، خانگی، مجتمع‌ها و… داشتند شرکت گاز استان توانست هفت هزار موتورخانه را در استان بهینه سازی کند که این اقدام کاهش ۳۰ درصدی مصرف انرژی این بخش‌ها را سبب ساز شد.

وی در خصوص مصرف مازوت در نیروگاه شهید منتظری اصفهان، گفت: در فصل سرد سال باتوجه به پدیده وارونگی هوا و محدودیت‌هایی که در بحث سوخت گاز به وجود می‌آید برخی مجموعه‌ها مجبور می‌شوند از سوخت جایگزین مانند گازوئیل و مازوت استفاده کنند.
استاندار تصریح کرد: البته مدیریت استان برای مصرف مازوت در اصفهان بسیار مقاومت کرده و طی دو تا سه ماه درگیر پیگیری‌های این چالش و مسائل مربوط به آن بود.

مرتضوی خاطرنشان کرد: از سوی مدیریت استان تلاش‌های بسیاری در سطح ملی انجام شد و در جلسات، پیگیری‌ها و مکاتبات متعددی که با شورای عالی امنیت ملی، وزارت کشور، وزارت نفت و وزارت نیرو داشتیم تقاضا کردیم محدودیت در گاز استان خصوصاً گاز نیروگاه شهید محمد منتظری اعمال نشود.

استاندار اصفهان ادامه داد: از زمانی به بعد اختیار در محدوده تصمیم گیری استان نبود و با تصمیم در سطح ملی، نیروگاه شهید منتظری به اجبار وارد سیکل استفاده از سوخت مازوت شد.

مرتضوی بیان داشت: متأسفانه در این میان هیاهویی که برخی افراد در رسانه‌ها به راه می‌اندازند به اندازه اهمیتی که در پیگیری‌ها در سطوح ملی برای این مسائل قائل هستند؛ نیست.

وی گفت: بعضاً در جلسات متعددی از این بزرگواران دعوت می‌کنیم که استان را کمک کنند اما دریغ از قدمی که برای کمک به این چالش‌ها بردارند اما در رسانه‌ها گزارش‌های ناصوابی را ارائه می‌کنند که اینگونه تفاوت در عمل و گفتار در شأن خادمان مردم استان اصفهان نیست.

منبع: مهر
شناسه خبر: 978427